تست شخصیت شناسی mbti

“It is up to each person to
recognize his or her true preferences.”
Isabel Briggs Myers

ایزابل مایرز بریگز مبدع تست معتبر و شناخته شده ی mbti:

هر فرد باید ترجیحات خود را بشناسد.

MBTI مخفف عبارت Myers-Briggs Type Indicator است و یک مدل شخصیت شناسی است که به شما کمک می‌کند تیپ شخصیتی خود را بشناسید و متناسب با خصوصیات ذاتی خودتان مسیر زندگی‌تان را به سمت موفقیت طراحی کنید.

این تست به افراد کمک می‌کند مسیر شغلی مناسب خود را طراحی کنند، روابط موثر و هدفمندی با دیگران برقرار کنند و اهداف خود را به گونه‌ای شناسایی کنند که متناسب با نیازها و استعدادهای شخصی آنان باشد.

پیدایش MBTI در گرو مطالعات و پژوهش‌های روانشناس بزرگ سوئيسی آقای کارل گوستاو یونگ بوده است. اما پرسشنامه و تئوری امروزی که به عنوان MBTI مورد استفاده قرار می‌گیرد مدیون تحقیقات و پژوهش‌های خانم‌ها کترین بریگز و ایزابل مایرز است.

همزمان با ترجمه‌ی کتاب «تیپ‌های روانشناختی» یونگ در سال ۱۹۲۳ در آمریکا، مایرز و بریگز ایده‌ای که یونگ در آن کتاب مطرح کرده بود را با مشاهدات و نظریات خودشان بسیار منطبق و هم‌سو دیدند از این رو مصمم‌تر شدند تا تحقیقات خود را روی افراد بیشتری مورد آزمون قرار دهند. انگیزه اصلی آنان از این کار کمک به افراد برای درک بهتر از خود و آشنا شدن با “جنبه‌های مختلف و احتمالا نادیدنی وجودشان” بود. مایرز و بریگز برای توسعه‌ی پرسشنامه‌شان از کمک‌های تخصصی سنجشگران و روانشناسان کارکشته و حرفه‌ای کمک گرفتند و در نهایت در سال ۱۹۴۳ اولین پرسشنامه رسمی و مورد تائید MBTI را منتشر کردند. امروزه اين تست از معتبر ترين تست هاى شخصيت شناسى در سراسر جهان مى باشد .

مطلب زير، از سايت رسمى مايرزبريگز ترجمه شده است تا با ويژگى هاى اين تست ، از زبان مبدعين آن آشنا شويم.

دانستن نوع شخصیت شما، از طریق ابزار شاخص Myers-Briggs Type Indicator، می تواند به شما در برنامه ریزی حرفه ای در هر مرحله کمک کند:

از انتخاب های شما در رشته های تحصیلی و رشته های تحصیلی در مدرسه تا انتخاب اولین حرفه، پیشرفت در سازمان شما یا حتی تغییر شغل !

مردم اغلب نمی دانند که دوست دارند چه نوع کاری را انجام دهند یا اینکه چرا یک رشته خاص آنها را خوشحال یا ناراحت می کند. تیپ شخصیت یک ابزار عملی برای بررسی ١-آنچه که به درد شما میخورد، ٢-و سپس دنبال کردن و ٣-به رسمیت شناختن کارهایی است که ترجیحات شما را ارضا می کند. برای مثال، شناخت تیپ MBTI در این مورد كه چرا فردى موارد خاصی از قانون، درمان، آموزش، یا کسب و کار شخصی را ترجیح می دهد مفید است.
یک فرد با ترجیح درون گرایی ممکن است فکر کند هنگام انجام یک تحقیق خوشحال تر است؛ در حالی که فردی که برون گرایی را ترجیح می دهد ممکن است رشته ای که تعامل بیشتری با افراد دارد دوست داشته باشد. جالب است بدانيد محیط محل کارتان بر اینکه شما چقدر در آن راحت هستید تاثیر میگذارد!!

برای مثال، فردی با ترجیح درون گرایی که باید کارهایی با جزییات زیاد را انجام دهد یا در مورد یک مشکل فکر کند، ممکن است نتواند آن را در محیطی که بیش از حد سروصدا درآن باشد یا جایی که نیاز به تعامل باافراد زیادی دارد، انجام دهد. هنگامی که شما این خصوصیات را در مورد خودتان می دانید، می توانید ترتیبی دهید تا کار خود را در یک مکان مناسب تر یا در زمانی که فعالیت و دخالت کمتر است، انجام دهید .

حتی اگر به خاطر شرایط موجود لازم است شما کاری را انجام دهيد که خودتان انتخاب نکرده اید و یا اینکه این کار بخشی از وظیفه ی کلی شماست، درک تیپ شخصتی تان می تواند به شما برای کشف و استفاده از نقاط قوت خود برای انجام کار کمک کند. يا هنگامی که کاری به نظرتان رضایت بخش نیست می توانید دلایل را بررسی کنید و به دنبال راه حل هایی بر اساس ترجیحات خود بگردید. همچنين هنگامی که شما فرصتی برای انجام یک مسیر جدید در کار خود دارید، شناخت تیپ شخصیتی تان می تواند به شما در تجزیه و تحلیل تناسب تیپ شخصیتی خود با کار گذشته تان و در نظر گرفتن اینکه چطور این جهت جدید می تواند به بهترین وجه با ترجیحات شما سازگار شود کمک کند.
منبع:سايت رسمىmbti
انتخاب مقاله و ترجمه:نگين موسوى

1 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.